Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> Krotkie wycieczki po Niemczech oraz Holandii i Belgii (od emigracji w 2003r. do chwili obecnej). </b>    Köln - przed Bozym Narodzeniem.
2003

Köln - przed Bozym Narodzeniem.

Niemcy
Niemcy, Köln

Köln to czwarte co do wielkosci miasto Niemiec.I jedno z najstarszych miast niemieckich.Zostalo zalozone przez Ubii w 38r. p.n.e.

Od 22.11 do 23.12 - co roku odbywa sie tu Weihnachtsmarkt.To tradycyjny jarmark bozonarodzeniowy odbywajacy sie w plenerze w wielu miastach Niemiec.Historia pierwszych jarmarkow ´siega w Niemczech konca XIV w.
Jarmark w Köln jest najwiekszym w Europie.Przez 5 tygodni przemieszcza sie tu okolo 5 milionow osob.Sa to Niemcy ale i rowniez turysci z calego swiata.

Typowy jarmark odbywa sie na ulicach i placach w starych czesciach miasta.Na srodku placu umieszcza sie olbrzymia choinke ozdobiona bombkami i swiatelkami.Stoi tu co roku od 100 do 160 straganow.Oferuja one:ozdoby swiateczne,lokalne specjaly kulinarne,wyroby rekodzielnicze.Towarzysza im roznego rodzaju wystepy artystyczne,koncerty charytatywne,prezentacje np.bozonarodzeniowych szopek czesto z zywym inwentarzem.

W Köln jarmark odbywa sie na Placu Katedralnym.
Mozna tu kupic swojskie pieczywo,lokalne specjaly:Printen,pierniki ,paczki,ciastka,rozne ciasta,goraca czekolade,wate cukrowa,pieczone migdaly,gorace kasztany i aby sie posilic rozne gorace dania.Oferowane sa gorace trunki np.:punch palony,goracy jablecznik oraz grzane wino pachnace korzennymi przyprawami:gozdzikami i cynamonem,zw.Glühwein.Smakuje wysmienicie! Polecam!
Mozna kupic tez swiateczne ozdoby:gwiazdy,bombki,lancuchy,aniolki,elementy swiatecznej szopki,szklane paciorki itd.

Warto chociaz raz w zyciu przyjechac w takie miejsce.
Tu czuje sie dopiero atmosfere swiat.Tego sie nie da opisac.Trzeba tu byc.

Spedzilismy na Weihnachtsmarkt dobre dwie godziny chociaz zostaloby sie i dluzej.Niesamowite dekoracje,niesamowici ludzie i atmosfera.Poszlismy spacerkiem przez Stare Miasto do naszego auta.Po drodze spotkalismy naszych rodakow,ktorzy szli na jarmark.Krotka rozmowa i zyczenia swiateczne,i wracamy do domu.
Zimno,mrozno ale bardzo swiatecznie.

zula - 2011-05-03 09:10
Zachęciłaś mnie do wyjazdu w okresie Bożego Narodzenia !

Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.