Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> Krotkie wycieczki po Niemczech oraz Holandii i Belgii (od emigracji w 2003r. do chwili obecnej). </b>    Roermond.

Roermond.

Holandia
Holandia, Roermond

Roermond -
Glowne miasto Limburgii Centralnej.Jest pewna osobliwoscia tej prowincji.
W 1579 r.siedem lat po odbiciu miasta Hiszpanom przez Wilhelma I Oranskiego,miasto wpadlo znow w ich rece,tym razem bez walki.Pozostalo pod kontrola hiszpanskich,a raczej austriackich Habsburgow,ktorzy aktywnie popierali wiare katolicka na tym terenie.Dopiero w 1839 r.zostalo wcielone do Holandii.
Liczne kapliczki maryjne z figurkami Madonny,wbudowane wysoko w sciany domow ( w celu ochrony przed zniszczeniem ),czesto udekorowane sa kwiatami i przypominaja role,jaka w dziejach miasta odegral katolicyzm.
W miescie tym mieszkal i tworzyl P.J.H.Cuypers XIX - wieczny architekt,autor m.in.budynkow uzytecznosci publicznej ( np.:dworzec w Amsterdamie ) oraz wielu katolickich kosciolow neogotyckich w calej Holandii.

Co warto zobaczyc w tym miescie :

Munsterkerk - romanski kosciol,polozony na Munsterplein.Wzniesiony w XIII w., a w wieku XIX przebudowany w stylu neogotyckim przez Cuypersa.Wewnatrz znajduje sie polichromowany XIII - wieczny grobowiec Gerharda III i jego zony,Malgorzaty Brabanckiej.

Markt - duzy,lekko pochylony plac,na ktorym w maju 1990 r. IRA dokonala zamachu na dwoch australijskich turystow,ktorych omylkowo wzieto za zolnierzy brytyjskich.

Stadhuis - XVIII - wieczny ratusz.

Katedra Sw. Krzysztofa - jest to rekonstrukcja budowli doszczetnie zburzonej w czasie II wojny swiatowej.

Secesyjne fasady XIX - wiecznych budynkow - jaskrawo pomalowane,ozdobione motywami roslin ,stylizowanymi glowami zwierzat lub groteskowymi postaciami.

Gemeentelijk - Muzeum Petrusa J.H.Cuypersa.Jest to dom ,w ktorym zyl i pracowal przez wieksza czesc swojego zycia.Miesci sie tu prywatna ,niewielka kaplica oraz duza przybudowka , gdzie powstaly setki ozdobnych plycin,gzymsow i innych stalych elementow .Wsrod eksponatow znajduja sie plany i obrazy artysty .

BoRa
BoRa - 2013-05-12 20:47
Piękne wnętrza kościołów. Lubię takie zwiedzać.

mirka66 - 2013-05-12 21:13
Koscioly i ich wnetrza sa piekne.Piekne sa rowniez cale miasteczka.Polecam te czesc Holandii.

irena2005n
irena2005n - 2013-05-13 09:37
niesamowite i piękne....to prawda...

zula - 2013-05-13 11:06
Zdjęcia - bardzo dobre !!!

marianka - 2013-05-13 23:20
Ha, jestem jedną z tych osób, które zawsze myślały, że Holandia to kierunek nie dla nich. Kto wie, może jednak powinnam zmienić zdanie;)?

mirka66 - 2013-05-14 07:17
Marianka- zdecydowanie powinnas zmienic zdanie.W Holandii jest mnostwo perelek o ktorych nie mamy pojecia.Polecam !

danach
danach - 2013-05-15 19:12
Ja się zgadzam, Holandia składa się z dużych i małych perełek. Odkryłam to 2 lata temu będąc na objezdzie Europy, szkoda że czasu zawsze za malo

Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.