W nocy byla burza.To normalne po tak upalnym dniu.Ale nadal pada.Mamy dzis w planach zwiedzanie Dubrownika.Nie ma upalu , chociaz termometr pokazuje 28 stopni.Zeby tylko deszcz przestal padac.Po sniadaniu mimo deszczu ruszamy na wycieczke.
Gdy dotarlismy do miasta deszcz ustal .Fajna pogoda na zwiedzanie miasta.
Parkujemy auto na znanym nam ,wielkim parkingu kolo Starego Miasta i ruszamy schodami w dol na Starowke.
........................................
Dubrownik znajduje się w południowej Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. Przede wszystkim znane jest charakterystyczne stare miasto, które jest całkowicie otoczone masywnym kamiennym murem ukończonym w XVI wieku. Architektura dobrze zachowanych budynków sięga od barokowego stylu (kościół św. Błażeja) po renesansowy (pałac Sponza) do gotyckiego (pałac rektora, obecnie muzeum historii). Na brukowanym deptaku Stradun lub Placa znajduje się wiele sklepów i restauracji.
.......................................
Dubrownik, dawniej znany jako Republika Ragusa . W 1979 r. Całe Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Większość ludności stanowi Chorwaci z 90,34%. Są też Serbowie i Czarnogórcy, Bośniacy, Albańczycy i mała społeczność żydowska. Dubrownik był jednym z ośrodków w historii rozwoju języka i literatury chorwackiej. Wielu ważnych chorwackich poetów, artystów, uczonych, matematyków i fizyków pochodzi z tego miasta. Dubrownik można dziś opisać jako kulturalne centrum Chorwacji.
Przez stulecia Dubrownik był niezależną republiką miejską, która utrzymywała stosunki handlowe z większością południowo-wschodniej Europy i basenu Morza Śródziemnego. Oprócz nazwy miasta nadal podświetlone jest motto „Libertas” (Latin Freedom). Dziś nazwa ta znajduje się między innymi w mottach Dubrownika Festiwal Muzyki i Teatru. Słynne jest również legendarne powiedzenie, kiedy Osmanowie chcieli przejąć miasto, co świadczy o wyraźnym i dalekowzrocznym rozumieniu wolności mieszkańców. Dubrownik (Chorwat Dubrovčani) wyznał słowa swojego poety Ivana Gundulicia: „Non bene pro toto libertas venditur auro” co znaczy : „Za całe złoto na tym świecie nie sprzedamy naszej wolności”).
Dubrownik jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast Morza Śródziemnego i jest centrum turystyki. Miasto staje się coraz bardziej miejscem spotkań międzynarodowych i wysokiej klasy społeczeństwa. Stare miasto jest wolne od samochodów, z wyjątkiem ograniczonej dostawy i lokalnych mieszkańców; w pobliżu starego miasta parking jest bardzo ograniczony.
Co warto zobaczyc ?+
Mury miejskie Dubrownika mają 1940 metrów długości i od 3 do 6 metrów szerokości i (za opłatą) są całkowicie dostępne. Są najlepiej zachowanym systemem fortyfikacji w Europie i stanowią doskonale zachowany kompleks budynków publicznych i prywatnych, sakralnych i świeckich ze wszystkich okresów historii miasta, począwszy od jego powstania w VII wieku.
+
Port miejski w Dubrowniku.
+
Główna promenada („Stradun”)+
Katedra Wniebowzięcia NMP+
Santa Blasius (Sveti Vlaho): Po XIV-wiecznym spaleniu kościoła patrona miasta, Blasiusa, w 1706 r. Trójnawowy barokowy kościół został wzniesiony w tym samym miejscu w 1715 r. Na ołtarzu głównym stoi pozłacany posąg świętego, który nosi model średniowiecznego miasta.
+
Klasztor Dominikanów (Ulica iza medja) został założony w XIII wieku i zbudowany w XIV i XV wieku, a następnie wielokrotnie przebudowywany. Podobnie jak dzwonnica, kościół ma cechy romańskie, gotyckie i barokowe. Zawiera cenne obrazy, w tym „Św. Magdalena z św. Blaise” Tycjana. Ozdobne arkady klasztoru przechodzą od gotyku do renesansu.
+
Klasztor franciszkanów pochodzi z XIV wieku. Nad późnogotyckim południowym portalem kościoła znajduje się pietà braci Petrović. Wewnątrz znajduje się ambona z XV wieku i grób poety Ivana Gundulicia. Zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku klasztor jest romański i został częściowo odrestaurowany w XV wieku w stylu gotyckim.
+
Papieski rektor (pierwsza konstrukcja 1435) został zniszczony w XV wieku przez wybuchy prochu, a następnie odnowiony w stylu renesansu. Po trzęsieniu ziemi w 1667 r. Do odbudowy dodano barokowe elementy stylistyczne. Pośrodku pałacu znajduje się arkadowe atrium i piętnastowieczna fontanna.
+
Średniowieczna apteka, pochodząca z 1317 r., Jedna z najstarszych w Europie.
+
Inne atrakcje to : kolumna Roland, dom celny, pałac Sponza i dzwonnica. Ponadto Dubrownik ma jeden z najstarszych teatrów miejskich w Europie, gdzie odbywają się przedstawienia.
Na przybrzeżnej wyspie Lokrum i na przedmieściach Ploče znajdują się Lazarette, tutaj zwane Lazareti, gdzie po raz pierwszy w Europie od roku 1377 podróżni musieli spędzić 30 dni w izolacji na kwarantannę przez 30 dni, a następnie 40 dni na prewencyjną ochronę miasta przed zarazą.
Najstarszy na świecie arboretum, Arboretum Trsteno, które zostało zbudowane około 1492 roku, znajduje się w pobliżu Dubrownika.
Twierdza Lovrijenac znajduje się na zachód od Starego Miasta na skale o wysokości 37 metrów. Napis na twierdzy „Non bene pro toto libertas venditur auro” oznacza „Wolność nie jest sprzedawana za całe złoto na świecie”. W 1301 r. Po raz pierwszy wspomniano o tym w oficjalnym dokumencie.
Pierwsza wzmianka o wyspie Lokrum pochodzi z 1023 r. Jako miejsce opactwa i klasztoru benedyktynów. W 1839 r. Arcyksiążę Maksymilian z Austrii kupił wyspę i wybudował dom letni. Większość roślin w ogrodzie pochodzi z Australii i Ameryki Południowej. W 1963 r. Wyspa została uznana za rezerwat przyrody, aw 1976 r. Utworzono specjalny rezerwat leśny. Jezioro Mrtvo More (Morze Martwe) jest bezpośrednio połączone z otwartym morzem.
...................................................
W Dubrowniku spedzilismy caly dzien.Okolo godz. 20.00 wracalismy na camping.
Kto nie byl jeszcze w tym miescie to polecam bardzo.Ja bylam tutaj juz trzeci raz i pewnie jeszcze kiedys tu wroce.