Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> Piekna nasza Polska cala ...... . </b>    Tum.
1995

Tum.

Polska, Tum

Kolegiata w Tumie nalezy do jednej z najciekawszych i najbardziej znanych obiektow tego typu w Polsce.Ta romanska swiatynia zostala wzniesiona w latach 1141-1161,za sprawa arcybiskupa gnieznienskiego, Janika.Wczesniej w tym miejscu istnialo opactwo benedyktynow,ktorego poczatki siegaja okolo 1000 roku.Jego zalozycielem byl prawdopodobnie sw.Wojciech.Tum to wies polozona w powiecie leczyckim na prawym brzegu Bzury.Legenda glosi ,ze kolegiata znalazla sie w Tumie za sprawa diabla Boruty,ktory porwal ja z centrum Leczycy i upuscil na polach nad Bzura.Swiadczyc o tym maja slady diabelskich pazurow na scianie wiezy kosciola.
Kolegiata polozona jest w pieknej okolicy.Obejrzelismy ja z zewnatrz , a potem weszlismy do srodka. W polmroku zobaczylismy wnetrze swiatyni trojnawowe.Zachowalo sie tez kilka malowidel sciennych oraz romanski portal z tympanonem Matka Boza z Panem Jezusem na kolanach i dwoma aniolami.Oprocz tego widzielismy rzezbe Chrystusa na Majestacie,obramowania okien z piaskowca,prezbiterium i nawy boczne zakonczone apsydami.Po obejrzeniu calej kolegiaty ruszylismy do Arkadii.

Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.