Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> W odwiedzinach u pana Andersena,basniowe fiordy Norwegii,wioska Sw.Mikolaja,uroki Szwecji i Morze Wattowe. </b>    Sztokholm.
Zwiń mapę
2010
06
lip

Sztokholm.

 
Szwecja
Szwecja, Stockholm
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 6128 km
 
Po krotkiej jezdzie dotarlismy do Sztokholmu.Slyszalam,ze to piekne miasto ale nie wyobrazalam sobie,ze az tak.Szwedzi mowia,ze jest to " miasto,ktore unosi sie na wodzie".Polozone jest ono na 14 wyspach polaczonych ze soba 53 mostami oraz ladzie stalym nad Zatoka Saltsjön i Jeziorem Melar wraz z laczaca je Ciesnina Norrström.Caly obszar stoleczny Sztokholmu obejmuje archipelag sztokholmski,czyli 24.000 wysp,wysepek i przybrzeznych skal.Te uwarunkowania sprawily,ze miasto bywa nazywane Wenecja Polnocy.Ze 188 km.kw. miasta jedna trzecia stanowi teren zabudowany,pozostale woda,lasy i parki.

Kierowalismy sie w strone Starego Miasta aby tam zaparkowac auto.Udalo nam sie dosc szybko znalezc wolny parking przy Zamku Krolewskim.Trzeba tylko uiscic oplate w automacie.No i znow zaczal sie cyrk.Banknotow nie przyjmowal,a drobne polykal i wypluwal bilet na czas 10 min.Istny cyrk.Tak stracilismy 15 koron.Musielismy miec nominaly wieksze, ale w monetach.Trzeba bylo wiec zamienic kase.Najpierw poszlam do pana sprzedajacego pamiatki- udalo sie.Potem do kiosku z lodami.Pani jednak nie chciala rozmienic pieniazkow.Kupilam wiec dla naszej trojki po lodzie ( jedna galka - 20 koron ) i mialam juz odchodzic gdy uslyszalam jak lodziarka mowi do swojej pomocnicy po polsku.Nie dalam za wygrana i tez po polsku zapytalam czy zamieni mi pieniadze po potrzebuje do parkomatu.Pani lekko zdziwiona odparla,ze powinnam zaraz sie odezwac po polsku.No i bez problemu zamienila pieniadze, powiedziala co warto obejzec w Sztokholmie i jak sie poruszac po miescie.Podziekowalam i szybko zaplacilam za parking ( 50 koron ) .Mielismy cale popoludnie.Nie tracac czasu poszlismy zwiedzac.
Zwiedzanie rozpoczelismy od Zamku Krolewskiego.

a) Zamek Krolewski - zostal wzniesiony na miejscu twierdzy Tre Kronor,spalonej w 1697 r.W zamku znajduje sie 608 komnat o wspanialym,glownie barokowym i rokokowym wystroju.Niektore apartamenty palacowe udostepniono zwiedzajacym.Najstarsze wnetrza znajduja sie w polnocnym skrzydle i pochodza z lat 60-tych XVII w.Wstep jest platny.Na uwage zasluguje imponujaca kolekcja gobelinow oraz gabinet Oskara II, poswiecony dynastii Bernadotte,dwukondygnacyjna Sala Tronowa ze srebrnym tronem krolowej Krystyny z 1650 r.,galeria Karola XI,wzorowana na wersalskiej Sali Luster.W podziemiach zamku znajduje sie skarbiec,w ktorym przechowuje sie klejnoty koronne,m.in.12 koron krolewskich,jablka i berla oraz krolewska zbrojownia.
Na dziedzincu palacowym stoja armaty i spaceruja zolnierze w strojach galowych.Przed glownym wejsciem palacu tez stoi dwoch wartownikow,ktorzy cierpliwie znosza nieustanne ataki turystow uzbrojonych w aparaty fotograficzne.
Palac Krolewski do 1982 r. byl oficjalna rezydencja rodziny krolewskiej.Teraz mieszkaja tutaj przywodcy panstw skladajacy wizyty w Sztokholmie.

b) Parlament - jest usytuowany na wyspie Helgeandsholmen.Kompleks parlamentarny zajmuje prawie cala wyspe.Czesc budynkow udostepniono zwiedzajacym przez caly rok.Zwiedzanie odbywa sie z przewodnikiem.

c) Gamla Stan - ( Stare Miasto) - lezy na wyspach : Stadsholmen,Riddarholmen,Helgeandsholmen i Strömsborg.Do dnia dzisiejszego zachowalo sredniowieczny charakter.Jest to labirynt waziutkich uliczek,ktore chetnie odwiedzaja turysci.Uliczki spotykaja sie w jednym miejscu.Jest to Stortorget ,glowny plac Starego Miasta.Dzis spokojne miejsce,kiedys tetnilo zyciem.Kwitl tu handel.
Na brukowanym placu ludzie przesiaduja na lawkach lub w kawiarniach na wolnym powietrzu.

d) Katedra -Kosciol Sw.Mikolaja - pochodzi z XIII w.Prezentuje wspanialy barokowy styl.Cennym dzielem znajdujacym sie w katedrze jest wykonana w 1489 r.z drewna i rogow losia rzezba " Swiety Jerzy ze smokiem ".Przyklad poznego gotyku w polnocnej Europie.Oltarz glowny wykonany jest ze srebra i hebanu.Krolewskie lawy zaprojektowane w 1684 r. przez Tessina Mlodszego,najbardziej znanego architekta Szwecji.W 1743 r.powstala wieza o wys.66 m.Na niej umieszczono 4 dzwony.Najwiekszy z nich wazy 6 ton.Katedra pelni nie tylko funkcje kosciola parafialnego,ale tez jest miejscem uroczystosci krolewskich i koronacji.
Za katedra znajduje sie wielki plac ze statua i pomnikiem jednego ze slawnych ludzi tego kraju,Olausa Petriego.Byl to szwedzki reformator religijny,pisarz i polityk,ktory swego czasu zostal skazany na smierc za rzekomy spisek przeciwko Gustawowi I Wazie,ale ostatecznie doczekal sie ulaskawienia.

e) Kosciol Finski - jest to kosciol parafialny finskiego Kosciola ewangelicko-luteranskiego.Oficjalna nazwa kosciola to Kosciol Fryderyka na czesc krola Fryderyka I.Kosciol ma status zabytku sakralnego.Istnieje on od 1725 r.Z zewnatrz kosciol nie przypomina swiatyni.Pomieszczenie wewnetrzne jest niewielkie,ma ksztalt prostokata o wymiarach 20 x 10 metrow i moze pomiescic 400 osob.

f) Kosciol Niemiecki - Tyska Kyrkan.Zbudowany w latach 1638-1642.Zbudowanie kosciola jest skutkiem wplywow niemieckich w Sztokholmie w XVI w.Wieza kosciola pochodzi z 1886 r. i ma wys.95,70 m.Wnetrze kosciola laczy cechy poznego renesansu i baroku niemieckiego.Ambona pochodzi z 1660 r.i zrobiona jest z hebanu i alabastru.Oltarz powstal w latach 40-stych XVII w.Rzezby w portyku pochodza z 1643 r.

g) Ratusz - jest symbolem miasta.Zbudowany w 1923 r.na Wyspie Kungsholmen.Ta czerwona budowla jest przykladem narodowego romantyzmu szwedzkiego.Kryje ona 250 pomieszczen.Najbardziej znane to Sala Blekitna,gdzie wreczane sa coroczne Nagrody Nobla.W rogu ratusza znajduje sie wieza o wys.106 m,zwienczona trzema XIV - wiecznymi koronami - godlem Szwecji.Z wiezy rozciaga sie wspanialy widok na miasto.
Ratusz ogladalismy znad Riddarfjärden z Wyspy Riddarholmen.Na nabrzezu Riddarholmenhamnen stoi pomnik barda, przy ktorym zrobilismy kilka zdjec.Stad rozciaga sie piekny widok na ratusz i fiord.

h) Palac Wrangla - powstal w 1670 r.Byla to rezydencja szlachcica Larsa Sparre w latach 1652-1670.Pozniej zostal wlasnoscia hrabiego Carla Gustafa Wrangela.Byl to najwiekszy palac Sztokholmu znajdujacy sie w rekach prywatnych.W 1697 r.stal sie on rezydencja krolewska.W tym samym roku ,zaprzysiezony zostal tutaj na krola Karol XII.W 1746 r.urodzil sie tu Gustaw III.Obecnie w budynku znajduje sie Sad Apelacyjny.

i) Dom Rycerstwa - miejsce obrad stanu arystokratycznego - jednego z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym,ktory istnial w latach 1435-1866.Budynek wybudowano w 1660 r.Jest to przyklad holenderskiego baroku pod wzgledem ksztaltu jak i kolorystyki.Na polnocnej fasadzie budynku jest motto " Sztuka i wojna ".Po jego bokach stoja posagi bogini sztuki i nauki- Minerwy i boga wojny - Marsa.Rzezby na dachu symbolizuja cnoty rycerskie:Szlachetnosc,Pilnosc,Odwage,Honor,Rozwage i Sile.Wewnatrz budynku na scianach widnieje 2320 herbow.

j) Najwezsza ulica - Marten Trotzigs Gränd.Jest to najwezsza uliczka Gamla Stan.Wlasciwie sa to schody o szerokosci 90 cm.Ozdobiona stylowymi lampami.Mozna dojsc nia do Prästgatan.

k) Kosciol Sw.Jakuba - w sredniowieczu na miejscu tym stala niewielka kaplica pod wezwaniem Sw.Jakuba.Zniszczyl ja krol Gustaw I Waza w XVI w.Jan III Waza zaczal budowac kosciol Sw.Jakuba w roku 1580.Do dzis znajduje sie w nim pochodzaca z 1634 r.chrzcielnica i srebrne naczynia oraz portyki.Organy pochodza z XVIII w.

l) Opera Krolewska - od 30.09.1782 r.miescila sie w budynku przy skwerze Gustawa Adolfa,ale w koncu XIX w. z obawy przed pozarem architektowi Axelowi Anderbergowi zlecono zaprojektowanie nowego gmachu.W 1898 r.konsorcjum prywatne przekazalo nowy budynek panstwu.Budynek utrzymany jest w stylu neorenesansowym i harmonizuje kolorystycznie z Palacem Krolewskim i gmachem parlamentu.Klatka schodowa przypomina te w Operze Paryskiej.

m) Kosciol Riddarholmen - lezy na Wyspie Riddarholmen.Kosciol pochodzi z XIII w.Jest to miejsce pochowku prawie wszystkich krolow,poczawszy od Gustawa II Adolfa,ktory lezy w sarkofagu z zielonego marmuru.Trumny wladcow znajduja sie w podziemiach,a sarkofagi w kaplicach grobowych otaczajacych swiatynie.Brak tutaj tylko grobu krolowej Krystyny,ktora pochowana jest na Watykanie i Gustawa VI Adolfa,ktory spoczywa w parku Haga.

n) Loza Masonska - Palac Baatska.Zbudowany w latach 1662-69.Glownym architektem byl Nikodem Tessin Starszy.Palac jest w stylu holendersko - szwedzkiego baroku.Posiada dwa skrzydla.Zbudowano go dla krajowego skarbnika Seveda Baasa.W palacu od 1785 r.mieszcza sie archiwa i biblioteka krolewska.Od 1874 r. jest to szwedzki Masonic Stamhus.

o) Sergelstorg - Plac Sergela.Znajduje sie w centrum miasta.Nazwany tak na czesc Johana Tobiasa Sergela XIII - wiecznego szwedzkiego rzezbiarza.W 1972 r.posrodku placu wzniesiono obelisk zw. Krysztalowy Pionowy Akcent w Szkle i Stali.Naokolo placu rozciaga sie wielkie centrum handlowe.

p) Svenska Akademia - zabytkowy gmach akademii - Börsen ( dawna gielda ) ,przylega do placu Stortorget.Na parterze wciaz dziala gielda.Na pietrze gdzie kiedys odbywaly sie krolewskie bale teraz odbywaja sie cotygodniowe posiedzenia Akademii Szwedzkiej.To tutaj podejmowane sa decyzje o tym,kto ma otrzymac literacka Nagrode Nobla.

r) Strandvägen - jest to bulwar nad kanalem.Ciagnie sie on na dl.1,2 km.Ma szer.35 m.Powstal w 1897 r.Obsadzony jest drzewami ,wsrod ktorych znajduja sie lawki.Wzdluz ulicy wybudowane sa stylowe bardzo piekne budynki,w ktorych mieszcza sie hotele i ekskluzywne apartamentowce.


To co zobaczylismy to moze 1/100 tego co mozna zobaczyc w Sztokholmie.Aby dokladnie zwiedzic to miasto potrzebaby bylo miesiaca i nie wiem czy tyle czasu nie byloby za malo.Przepiekne miasto,do ktorego przyjade jeszcze raz.
Napewno wtedy zalicze:
a) Muzeum Vasa,
b)Muzeum Narodowe i jeszcze kilka innych
oraz dokladnie zwiedze przepiekny
c) Ratusz i
d) Drottningholm - zespol palacowy wpisany na liste UNESCO,ktory jest rezydencja rodziny krolewskiej.

Po dlugim i meczacym spacerze usiedlismy na lawce w niewielkim parku nad kanalem, majac piekny widok z jednej strony na Parlament i Zamek Krolewski,a z drugiej strony na Muzeum Narodowe.Po krotkim odpoczynku wsiedlismy do naszego autka,zaparkowanego niedaleko i ruszylismy dalej.
Zegnajac sie ze Sztokholmem ostatni raz spogladalismy na piekne budowle i wspaniale kanaly, aby jak najwiecej zapamietac tych pieknych miejsc i zapisac je gleboko w naszej pamieci.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (61)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
cavalcanti
cavalcanti - 2010-08-04 23:02
Moja sonda: Kopenhaga czy Sztokholm jako "perła Skandynawii" ?
Pozdrawiam
 
mirka66
mirka66 - 2010-08-05 12:01
Sztokholm jest piekny i Kopenhaga rowniez.Ktore miasto perla Skandynawii? nie wiem.Ale wydaje mi sie,ze Sztokholm.
 
 
mirka66
Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.
zwiedzili 29% świata (58 państw)
Zasoby: 2217 wpisów2217 1982 komentarze1982 23115 zdjęć23115 48 plików multimedialnych48
 
Nasze podróżewięcej
05.01.1995 - 05.07.2013
 
 
06.05.2012 - 18.06.2018