Po krotkiej jezdzie dotarlismy do Sztokholmu.Slyszalam,ze to piekne miasto ale nie wyobrazalam sobie,ze az tak.Szwedzi mowia,ze jest to " miasto,ktore unosi sie na wodzie".Polozone jest ono na 14 wyspach polaczonych ze soba 53 mostami oraz ladzie stalym nad Zatoka Saltsjön i Jeziorem Melar wraz z laczaca je Ciesnina Norrström.Caly obszar stoleczny Sztokholmu obejmuje archipelag sztokholmski,czyli 24.000 wysp,wysepek i przybrzeznych skal.Te uwarunkowania sprawily,ze miasto bywa nazywane Wenecja Polnocy.Ze 188 km.kw. miasta jedna trzecia stanowi teren zabudowany,pozostale woda,lasy i parki.
Kierowalismy sie w strone Starego Miasta aby tam zaparkowac auto.Udalo nam sie dosc szybko znalezc wolny parking przy Zamku Krolewskim.Trzeba tylko uiscic oplate w automacie.No i znow zaczal sie cyrk.Banknotow nie przyjmowal,a drobne polykal i wypluwal bilet na czas 10 min.Istny cyrk.Tak stracilismy 15 koron.Musielismy miec nominaly wieksze, ale w monetach.Trzeba bylo wiec zamienic kase.Najpierw poszlam do pana sprzedajacego pamiatki- udalo sie.Potem do kiosku z lodami.Pani jednak nie chciala rozmienic pieniazkow.Kupilam wiec dla naszej trojki po lodzie ( jedna galka - 20 koron ) i mialam juz odchodzic gdy uslyszalam jak lodziarka mowi do swojej pomocnicy po polsku.Nie dalam za wygrana i tez po polsku zapytalam czy zamieni mi pieniadze po potrzebuje do parkomatu.Pani lekko zdziwiona odparla,ze powinnam zaraz sie odezwac po polsku.No i bez problemu zamienila pieniadze, powiedziala co warto obejzec w Sztokholmie i jak sie poruszac po miescie.Podziekowalam i szybko zaplacilam za parking ( 50 koron ) .Mielismy cale popoludnie.Nie tracac czasu poszlismy zwiedzac.
Zwiedzanie rozpoczelismy od Zamku Krolewskiego.
a) Zamek Krolewski - zostal wzniesiony na miejscu twierdzy Tre Kronor,spalonej w 1697 r.W zamku znajduje sie 608 komnat o wspanialym,glownie barokowym i rokokowym wystroju.Niektore apartamenty palacowe udostepniono zwiedzajacym.Najstarsze wnetrza znajduja sie w polnocnym skrzydle i pochodza z lat 60-tych XVII w.Wstep jest platny.Na uwage zasluguje imponujaca kolekcja gobelinow oraz gabinet Oskara II, poswiecony dynastii Bernadotte,dwukondygnacyjna Sala Tronowa ze srebrnym tronem krolowej Krystyny z 1650 r.,galeria Karola XI,wzorowana na wersalskiej Sali Luster.W podziemiach zamku znajduje sie skarbiec,w ktorym przechowuje sie klejnoty koronne,m.in.12 koron krolewskich,jablka i berla oraz krolewska zbrojownia.
Na dziedzincu palacowym stoja armaty i spaceruja zolnierze w strojach galowych.Przed glownym wejsciem palacu tez stoi dwoch wartownikow,ktorzy cierpliwie znosza nieustanne ataki turystow uzbrojonych w aparaty fotograficzne.
Palac Krolewski do 1982 r. byl oficjalna rezydencja rodziny krolewskiej.Teraz mieszkaja tutaj przywodcy panstw skladajacy wizyty w Sztokholmie.
b) Parlament - jest usytuowany na wyspie Helgeandsholmen.Kompleks parlamentarny zajmuje prawie cala wyspe.Czesc budynkow udostepniono zwiedzajacym przez caly rok.Zwiedzanie odbywa sie z przewodnikiem.
c) Gamla Stan - ( Stare Miasto) - lezy na wyspach : Stadsholmen,Riddarholmen,Helgeandsholmen i Strömsborg.Do dnia dzisiejszego zachowalo sredniowieczny charakter.Jest to labirynt waziutkich uliczek,ktore chetnie odwiedzaja turysci.Uliczki spotykaja sie w jednym miejscu.Jest to Stortorget ,glowny plac Starego Miasta.Dzis spokojne miejsce,kiedys tetnilo zyciem.Kwitl tu handel.
Na brukowanym placu ludzie przesiaduja na lawkach lub w kawiarniach na wolnym powietrzu.
d) Katedra -Kosciol Sw.Mikolaja - pochodzi z XIII w.Prezentuje wspanialy barokowy styl.Cennym dzielem znajdujacym sie w katedrze jest wykonana w 1489 r.z drewna i rogow losia rzezba " Swiety Jerzy ze smokiem ".Przyklad poznego gotyku w polnocnej Europie.Oltarz glowny wykonany jest ze srebra i hebanu.Krolewskie lawy zaprojektowane w 1684 r. przez Tessina Mlodszego,najbardziej znanego architekta Szwecji.W 1743 r.powstala wieza o wys.66 m.Na niej umieszczono 4 dzwony.Najwiekszy z nich wazy 6 ton.Katedra pelni nie tylko funkcje kosciola parafialnego,ale tez jest miejscem uroczystosci krolewskich i koronacji.
Za katedra znajduje sie wielki plac ze statua i pomnikiem jednego ze slawnych ludzi tego kraju,Olausa Petriego.Byl to szwedzki reformator religijny,pisarz i polityk,ktory swego czasu zostal skazany na smierc za rzekomy spisek przeciwko Gustawowi I Wazie,ale ostatecznie doczekal sie ulaskawienia.
e) Kosciol Finski - jest to kosciol parafialny finskiego Kosciola ewangelicko-luteranskiego.Oficjalna nazwa kosciola to Kosciol Fryderyka na czesc krola Fryderyka I.Kosciol ma status zabytku sakralnego.Istnieje on od 1725 r.Z zewnatrz kosciol nie przypomina swiatyni.Pomieszczenie wewnetrzne jest niewielkie,ma ksztalt prostokata o wymiarach 20 x 10 metrow i moze pomiescic 400 osob.
f) Kosciol Niemiecki - Tyska Kyrkan.Zbudowany w latach 1638-1642.Zbudowanie kosciola jest skutkiem wplywow niemieckich w Sztokholmie w XVI w.Wieza kosciola pochodzi z 1886 r. i ma wys.95,70 m.Wnetrze kosciola laczy cechy poznego renesansu i baroku niemieckiego.Ambona pochodzi z 1660 r.i zrobiona jest z hebanu i alabastru.Oltarz powstal w latach 40-stych XVII w.Rzezby w portyku pochodza z 1643 r.
g) Ratusz - jest symbolem miasta.Zbudowany w 1923 r.na Wyspie Kungsholmen.Ta czerwona budowla jest przykladem narodowego romantyzmu szwedzkiego.Kryje ona 250 pomieszczen.Najbardziej znane to Sala Blekitna,gdzie wreczane sa coroczne Nagrody Nobla.W rogu ratusza znajduje sie wieza o wys.106 m,zwienczona trzema XIV - wiecznymi koronami - godlem Szwecji.Z wiezy rozciaga sie wspanialy widok na miasto.
Ratusz ogladalismy znad Riddarfjärden z Wyspy Riddarholmen.Na nabrzezu Riddarholmenhamnen stoi pomnik barda, przy ktorym zrobilismy kilka zdjec.Stad rozciaga sie piekny widok na ratusz i fiord.
h) Palac Wrangla - powstal w 1670 r.Byla to rezydencja szlachcica Larsa Sparre w latach 1652-1670.Pozniej zostal wlasnoscia hrabiego Carla Gustafa Wrangela.Byl to najwiekszy palac Sztokholmu znajdujacy sie w rekach prywatnych.W 1697 r.stal sie on rezydencja krolewska.W tym samym roku ,zaprzysiezony zostal tutaj na krola Karol XII.W 1746 r.urodzil sie tu Gustaw III.Obecnie w budynku znajduje sie Sad Apelacyjny.
i) Dom Rycerstwa - miejsce obrad stanu arystokratycznego - jednego z czterech reprezentowanych w szwedzkim parlamencie stanowym,ktory istnial w latach 1435-1866.Budynek wybudowano w 1660 r.Jest to przyklad holenderskiego baroku pod wzgledem ksztaltu jak i kolorystyki.Na polnocnej fasadzie budynku jest motto " Sztuka i wojna ".Po jego bokach stoja posagi bogini sztuki i nauki- Minerwy i boga wojny - Marsa.Rzezby na dachu symbolizuja cnoty rycerskie:Szlachetnosc,Pilnosc,Odwage,Honor,Rozwage i Sile.Wewnatrz budynku na scianach widnieje 2320 herbow.
j) Najwezsza ulica - Marten Trotzigs Gränd.Jest to najwezsza uliczka Gamla Stan.Wlasciwie sa to schody o szerokosci 90 cm.Ozdobiona stylowymi lampami.Mozna dojsc nia do Prästgatan.
k) Kosciol Sw.Jakuba - w sredniowieczu na miejscu tym stala niewielka kaplica pod wezwaniem Sw.Jakuba.Zniszczyl ja krol Gustaw I Waza w XVI w.Jan III Waza zaczal budowac kosciol Sw.Jakuba w roku 1580.Do dzis znajduje sie w nim pochodzaca z 1634 r.chrzcielnica i srebrne naczynia oraz portyki.Organy pochodza z XVIII w.
l) Opera Krolewska - od 30.09.1782 r.miescila sie w budynku przy skwerze Gustawa Adolfa,ale w koncu XIX w. z obawy przed pozarem architektowi Axelowi Anderbergowi zlecono zaprojektowanie nowego gmachu.W 1898 r.konsorcjum prywatne przekazalo nowy budynek panstwu.Budynek utrzymany jest w stylu neorenesansowym i harmonizuje kolorystycznie z Palacem Krolewskim i gmachem parlamentu.Klatka schodowa przypomina te w Operze Paryskiej.
m) Kosciol Riddarholmen - lezy na Wyspie Riddarholmen.Kosciol pochodzi z XIII w.Jest to miejsce pochowku prawie wszystkich krolow,poczawszy od Gustawa II Adolfa,ktory lezy w sarkofagu z zielonego marmuru.Trumny wladcow znajduja sie w podziemiach,a sarkofagi w kaplicach grobowych otaczajacych swiatynie.Brak tutaj tylko grobu krolowej Krystyny,ktora pochowana jest na Watykanie i Gustawa VI Adolfa,ktory spoczywa w parku Haga.
n) Loza Masonska - Palac Baatska.Zbudowany w latach 1662-69.Glownym architektem byl Nikodem Tessin Starszy.Palac jest w stylu holendersko - szwedzkiego baroku.Posiada dwa skrzydla.Zbudowano go dla krajowego skarbnika Seveda Baasa.W palacu od 1785 r.mieszcza sie archiwa i biblioteka krolewska.Od 1874 r. jest to szwedzki Masonic Stamhus.
o) Sergelstorg - Plac Sergela.Znajduje sie w centrum miasta.Nazwany tak na czesc Johana Tobiasa Sergela XIII - wiecznego szwedzkiego rzezbiarza.W 1972 r.posrodku placu wzniesiono obelisk zw. Krysztalowy Pionowy Akcent w Szkle i Stali.Naokolo placu rozciaga sie wielkie centrum handlowe.
p) Svenska Akademia - zabytkowy gmach akademii - Börsen ( dawna gielda ) ,przylega do placu Stortorget.Na parterze wciaz dziala gielda.Na pietrze gdzie kiedys odbywaly sie krolewskie bale teraz odbywaja sie cotygodniowe posiedzenia Akademii Szwedzkiej.To tutaj podejmowane sa decyzje o tym,kto ma otrzymac literacka Nagrode Nobla.
r) Strandvägen - jest to bulwar nad kanalem.Ciagnie sie on na dl.1,2 km.Ma szer.35 m.Powstal w 1897 r.Obsadzony jest drzewami ,wsrod ktorych znajduja sie lawki.Wzdluz ulicy wybudowane sa stylowe bardzo piekne budynki,w ktorych mieszcza sie hotele i ekskluzywne apartamentowce.
To co zobaczylismy to moze 1/100 tego co mozna zobaczyc w Sztokholmie.Aby dokladnie zwiedzic to miasto potrzebaby bylo miesiaca i nie wiem czy tyle czasu nie byloby za malo.Przepiekne miasto,do ktorego przyjade jeszcze raz.
Napewno wtedy zalicze:
a) Muzeum Vasa,
b)Muzeum Narodowe i jeszcze kilka innych
oraz dokladnie zwiedze przepiekny
c) Ratusz i
d) Drottningholm - zespol palacowy wpisany na liste UNESCO,ktory jest rezydencja rodziny krolewskiej.
Po dlugim i meczacym spacerze usiedlismy na lawce w niewielkim parku nad kanalem, majac piekny widok z jednej strony na Parlament i Zamek Krolewski,a z drugiej strony na Muzeum Narodowe.Po krotkim odpoczynku wsiedlismy do naszego autka,zaparkowanego niedaleko i ruszylismy dalej.
Zegnajac sie ze Sztokholmem ostatni raz spogladalismy na piekne budowle i wspaniale kanaly, aby jak najwiecej zapamietac tych pieknych miejsc i zapisac je gleboko w naszej pamieci.