Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> Wielkie Male Ksiestwo ( od lipca 2006 r. ) </b>    Clervaux.

Clervaux.

Luksemburg
Luksemburg, Clervaux

Clervaux - Niewielkie miasteczko zbudowane w zakolu rzeki Our i dolinie Clerve,w dalekim polnocnym koncu Luxemburga. Nad miastem goruje Opactwo Benedyktynow i potezny zamek.Miasteczko lezy w niemiecko-luxemburskim parku narodowym.

Jadac z gor droga do miasta naszym oczom ukazal sie przepiekny widok.Jak na dloni widac bylo miasteczko otoczone wstega rzeki z olbrzymim,bialym zamkiem na skale,kosciolem i opactwem.

Do miasteczka przyjechalismy o godz.11:00.Bez problemu zaparkowalismy samochod na platnym parkingu ( za 2 godz.zaplacilismy 1 € ) i ruszylismy w miasto obejrzec tutejsze zabytki.

Co warto zobaczyc :

* Zamek - pochodzi z XII w.Byl dwukrotnie odbudowywany: w XVII w. i po II wojnie swiatowej.Obecnie na zamku miesci sie informacja turystyczna i muzeum.W muzeum prezentowane sie trzy wystawy.
~ The Famili of Man.
~ Muzeum Wojny - z dokumentacja na temat bitwy w Ardenach
~ Muzeum Modele - makiety 22 najwazniejszych zamkow w Luxemburgu.
Na dziedzincu zamkowym stoi czolg i dzialo z 1944r.

* Kosciol Swietych Kosmy i Damiana - Jest to kosciol parafialny.Wybudowany w latach 1910-12 w stylu romanskim.Warto wejsc do srodka i obejrzec ozdobne wnetrze ( oltarz,ambone i stacje ukrzyzowania ).

* Opactwo Benedyktynow - mozna przejsc do niego sciezka znajdujaca sie za kosciolem parafialnym lub dojechac autem.
Opactwo zostalo zalozone w 1910r.przez Benedyktynow z Solesmes.Mozna obejrzec go z zewnatrz.Wejscie do srodka jest
zabronione.

* Loretto Chapel - maly kosciolek wybudowany w stylu rokokokowym w 1762r.przez hrabiego Lannoy Clervaux. ( tutaj nie bylam )

Postanowilismy pospacerowac po pieknym Clervaux.Szlismy waskimi uliczkami miasta pieknie ukwieconymi.Mijalismy mnostwo hoteli i restauracji ( jak na tak niewielkie miasteczko ).Podziwialismy wystawy sklepowe ( ceny bardzo wysokie ).Przeszlismy wzdluz rzeki,a wlasciwie rzeczki do pomnika zolnierza z okresu II wojny swiatowej.Pomnik ten postawiono ku czci bohaterskich zolnierzy luxemburskich i amerykanskich,ktorzy w 1944r.walczyli z okupantem o doline,w ktorej lezy miasteczko i otaczajace Ardeny.
Bylo super.Malo ludzi,mnostwo kwiatow i przepiekna pogoda.

Dwugodzinny spacer po miescie,gorskie powietrze,spowodowalo,ze nasze brzuchy poczuly glod.Postanowilismy sie posilic.Usiedlismy na lawce malego placyku ,otoczonego gazonami z milionami kolorowych kwiatow,z widokiem na fontanne i piekny zamek.Zjedlismy kanapki zrobione w domu i ruszylismy do auta stojacego 2 minuty drogi od nas.
Ruszylismy dalej.Naszym nastepnym celem bylo Vianden polozone 30 km od Clarveux.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano

marianka - 2011-05-06 10:21
Ooo, nowa swietna wycieczka. Tez wybieram sie do Luksemburga w najblizszym czasie - co Pani by tam polecala?

mirka66 - 2011-10-01 21:16
No wlasnie polecam to miasteczko.

mitrofan
mitrofan - 2011-10-01 21:38
Witaj Mirko! Świetne zdjęcia i Luksemburg też całkiem całkiem... Wstyd sie przyznać, ale nie miałam pojęcia, że tyle tam ciekawych miejsc. Teraz czekam jeszcze na relację. Serdecznie Cię pozdrawiam. MK

marianka - 2011-10-02 23:14
Rzeczywiście wygląda obiecująco;) Pozdrawiam i życzę dalszego odkrywania pięknych miejsc w Luksemburgu (a sobie kolejnych rekomendacji;))

BPE
BPE - 2011-10-04 10:49
Dla Ciebie to rzut beretem.......fajna kolejna wyprawa

zula - 2011-12-25 22:21
Śliczne miejsce a Kuba rośnie ,że hej !

EGR57
EGR57 - 2012-05-24 14:04
Musze sie przyznac,ze tyle swiata juz zobaczylam ale w Luxemburgu jeszcze nie bylam.

irena2005n
irena2005n - 2013-05-06 15:34
super....i piękna pogoda Wam towarzyszyła...

mirka66 - 2013-05-06 20:18
Tak.Pogoda byla piekna.Bylo wesolo i sympatycznie.
Polecam ten kraj z jego zabytkami i winnicami.

BPE
BPE - 2016-04-15 14:40
właśnie tu do ciebie zerknęłam - już sobie odnotowuje miejsca do zobaczenia :-)

mirka 66
mirka 66 - 2016-04-15 16:06
A proszę bardzo. Miło mi.Zapraszam na mój fb profil.Tam też coś znajdziesz dla siebie.

Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.