Po zjedzonym sniadaniu ruszamy w strone Polski.Dzisiejszym celem jest Cieszyn, w ktorym mieszka moja przyjaciolka, z ktora nie widzialam sie jz chyba ze 100 lat.
Ruszamy wiec w droge i zegnamy Pardubice.
Cieszyn – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu cieszyńskiego.
Miasto leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Cieszyn jest stolicą krainy historyczno-geograficznej Śląska Cieszyńskiego.
Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII wieku było ono centrum księstwa cieszyńskiego.
Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
W przeciwieństwie do Czeskiego Cieszyna, dzielnice prawobrzeżne są dzisiaj jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. Charakterystyczna jest natomiast różnorodność religijna z wyznaniami rzymskokatolickim i luterańskim jako dominującymi.
Dzieje Cieszyna sięgają IX wieku i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Lokacja miasta nastąpiła około 1220 r. Od końca XIII wieku było ono centrum księstwa cieszyńskiego – istniejącego formalnie do 1918 r. i rządzonego w swej historii przez dwie dynastie: Piastów oraz Habsburgów – stając się w epoce nowożytnej jednym z najważniejszych miast Śląska. W dobie XIX-wiecznego uprzemysłowienia Cieszyn zaczął być gospodarczo prześcigany przez takie ośrodki jak Bielsko czy Morawska Ostrawa, pozostając jednak ważnym ośrodkiem kulturalnym i oświatowym. Podział miasta dokonał się w lipcu 1920 r. i był wynikiem dwuletniego sporu terytorialnego między powstałymi na gruzach monarchii austro-węgierskiej Polską i Czechosłowacją.
Co warto zobaczyc ? :
W polskiej części miasta znajduje się większość cieszyńskich zabytków, skupionych w zespole przestrzennym Starego Miasta oraz na Górze Zamkowej.
*
Wzgorze Zamkowe:ul. Zamkowa – na nim m.in. XI-wieczna romańska
rotunda św. Mikołaja, gotycka
wieża zamkowa z XIV wieku (tzw. Wieża Piastowska),
pałac Habsburgów z XIX wieku, fragmenty piastowskiego zamku, park angielski z pomnikami przyrody
*
Ratusz : zabytkowy ratusz cieszyński, znajdujący się w narożniku południowej pierzei Rynku i ul. Srebrnej.
Wraz z wytyczeniem rynku w 1496 r. wzniesiono w tym miejscu z polecenia księcia Kazimierza II murowany ratusz z drewnianą wieżą. Ratusz ten spłonął w 1552 r.[2] Odbudowany, został uszkodzony w czasie wojny trzydziestoletniej. Odnowiony został w 1661 r. W 1667 r. Krzysztof Palm ozdobił elewację ratusza bogatą dekoracją malarską. Obejmowała ona m.in. obok postaci Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Wacława oraz herbów Księstwa i miasta także personifikacje Wiary, Nadziei, Mądrości i Sprawiedliwości, oplecione wstęgą z łacińskim napisem.
*
Palac Habsburgow*
figura sw.Floriana z XVIII w.
*
Stary Rynek....................................
Podjechalismy pod dom Iwony,zaparkowalismy auto i weszlismy do domu.Ile bylo usciskow,krzykow radosci i lez.Spotkalysmy sie po 15 latach.Przy kawie zaczelo sie opowiadanie( co, gdzie,kiedy, jak itp.) ktore trwaloby bez konca.Robilo sie pozno wiec zrobilismy i zjedlismy obiad, a potem ruszylismy ogladac Cieszyn.Na Starym Rynku wypilismy drinki aby uczcic nasze spotkanie i poznym wieczorem wrocilismy do domu.