Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b>Litwa i Lotwa</b>.    Mierzeja Kuronska.
Zwiń mapę
2017
03
sie

Mierzeja Kuronska.

 
Litwa
Litwa, Smiltyne
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1362 km
 
Mierzeja Kurońska jest półwyspem o długości 97 kilometrów. Południowa cześć należy do okręgu kaliningradzkiego, natomiast północna, licząca 50 kilometrów, należy do Litwy. Mierzeja oddziela wody Bałtyku od Zalewu Kurońskiego. Szerokość półwyspu w najwęższych miejscach wynosi zaledwie 400 metrów. Niepowtarzalną atrakcją Mierzei Kurońskiej są wydmy, które stanowią około 12% powierzchni półwyspu.
Mierzeja ma stałe połączenie promowe z Kłajpedą. Znajdująca się przy przesmyku łączącym morze z zalewem część północna mierzei, Smiltynė, należy administracyjnie do Kłajpedy. Na drugą stronę zalewu pływają regularnie promy. Kilka razy dziennie kursuje również katamaran, którym można dopłynąć na sam koniec litewskiej mierzei. Następną miejscowością, jadąc ku południu, jest malutkie Alksnynė. Na mierzei przechodzi granica miedzy częścią znajdującą się w granicach Kłajpedy, a Neringą, osobną jednostką administracyjną, formalnie miastem składającym się z czterech miejscowości: Juodkrantė, Pervalka, Preila i Nida.
Te miejscowości Mierzei Kurońskiej są przede wszystkim atrakcyjne jako kurorty nadmorskie. Juodkrante- najstarszą osadę, której mieszkańcy trudnili się pozyskiwaniem bursztynu i gdzie znajduje się tzw. Góra Czarownic- miejsce pogańskiego kultu dawnych ludów bałtyckich, Połąga- dawna własność rodu Tyszkiewiczów, obecnie kurort słynący z Muzeum Bursztynu i dziewiętnastowiecznego Ogrodu Botanicznego, a także Pervalka oraz Preila- spokojne osady rybackie, pozwalające turystom odetchnąć po trudach zwiedzania MierzeiLegenda o powstaniu Mierzei Kurońskiej :

Wieki temu żyła tutaj dobra i piękna olbrzymka Neringa. Choć jej rodzice byli ludźmi, dziewczynka już od dzieciństwa wykazywała się niezwykłą siłą. Mówiono, że jest pod szczególną opieką bogów, zwłaszcza boga morza. Znana była z tego, że troszczyła się nie tylko o mieszkańców regionu, ale także o przybywających w te strony podróżnych. Gdy kareta zapadła się w piaski albo śnieżyce lub burze zagrażały bezpieczeństwu ludzi, zawsze można było liczyć na jej pomoc. Wielu mężczyzn pragnęło się z nią ożenić. Wreszcie znalazł się właściwy kandydat i odbyły się zaślubiny. Jednak bóg morza rozgniewał się, że Neringa wyszła za mąż bez porozumienia z nim. Od tego czasu mieszkańcy nadmorskich wiosek zaczęli cierpieć z powodu ciągłych sztormów i wichur zsyłanych przez rozgniewanego władcę morza. Wtedy Neringa nabrała w swój fartuch piasku i usypała pas lądu, który miał ochronić rybaków przed niespokojnym morzem.

W 2000 r. Mierzeja Kurońska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


Zjechalismy z promu .Poniewaz Mierzeja Kuronska to Park Narodowy Neringa,musielismy za wjazd zaplacic 20 € ( za samochod osobowy ).Jest to oplata za 1 dobe.
Rozpoczelismy wedrowke po mierzeji i postanowilismy dojechac , az do granicy z Rosja.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (1)
DODAJ KOMENTARZ
Marianka
Marianka - 2017-10-22 04:36
Uwielbiam takie pozytywne legendy!
 
 
mirka66
Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.
zwiedzili 29% świata (58 państw)
Zasoby: 2189 wpisów2189 1879 komentarzy1879 22568 zdjęć22568 48 plików multimedialnych48
 
Nasze podróżewięcej
05.01.1995 - 05.07.2013
 
 
06.05.2012 - 18.06.2018