Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> Krotkie wycieczki po Niemczech oraz Holandii i Belgii (od emigracji w 2003r. do chwili obecnej). </b>    Miasto Rubensa.
Zwiń mapę
2018
25
maj

Miasto Rubensa.

 
Belgia
Belgia, Antwerpen
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 10676 km
 
Piekna pogoda,maj …..czas gdzies wyjechac.Tym razem w planach mamy troche Belgii i Francji.Wyjazd bedzie 3 - dniowy.Pakujemy wiec namiot i inne turystyczne rzeczy i …. w droge.

……………………

Z pomoca nawigacji dojezdzamy do Antwerpii.Poruszanie po miescie jest bardzo utrudnione z powodu rozkopanych ulic.Bez trudu jednak znajdujemy duzy parking nad rzeka ( platny - za pierwsza godzine postoju 1,80 € ).Parking graniczy z hangarami w ktorych stoja stare lodzie rybackie i wojskowe.Ale nie wiem czy to jest muzeum czy tylko tu sa przetrzymywane tzw.parking dla lodzi.Spacerkiem idziemy na Stare Miasto.Mijamy fortece Het Steen,zachodzimy na Taras-Promenade , z ktorej rozciaga sie piekny widok na rzeke i katedre.Nastepnie kierujemy w strone katedry.

……………………………….

Cel I - Antwerpia :
Antwerpia – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.
Centrum przemysłowe, handlowe, finansowe i naukowe, m.in. uniwersytetu (w 2003 roku połączyły się trzy niezależne instytucje o randze uniwersyteckiej), Akademia Sztuk Pięknych, Konserwatorium Królewskie, Instytut Medycyny Tropikalnej, Akademia Morska. Siedziba 40 banków, wielu towarzystw ubezpieczeniowych, spółek akcyjnych, giełdy.
Historia :
pierwsze dane o Antwerpii z VIII wieku
prawa miejskie od 1291
w XVI wieku najważniejsze i najbogatsze handlowe miasto Europy
rok 1531 – założenie pierwszej na świecie giełdy
rok 1605 (XVII w.) – pierwsze czasopismo tygodniowe z nowinkami polityczno-handlowymi
Akademia Sztuk Pięknych zał. w 1663 r.
od połowy XVII wieku do roku 1870 walki religijne
regres rozwoju miasta i jego ponowny rozwój po pogłębieniu Skaldy i utworzeniu połączenia z Mozą za pomocą Kanału Alberta
w XIX wieku wybudowano port wojenny i twierdzę
w 1920 roku w mieście odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie.
4 września 1944 miasto zostało wyzwolone spod okupacji niemieckiej. W ostatnich miesiącach wojny port w Antwerpii odegrał kluczową rolę w transporcie zaopatrzenia dla sił alianckich w Europie Zachodniej. Z tego powodu był celem dla niemieckich pocisków V-1 i V-2.

Dzięki wykopaliskom wiadomo, że zakole rzeki tak jak wiele miast flamandzkich było zamieszkiwane już w czasach romańskich czyli w II i III wieku. Antwerpia wyrosła z dwóch osad: aanwerp i Caloes, położonych 500 metrów na południe. Fortyfikacja została zbudowana w VII wieku. W tym samym czasie rozpoczęła się też chrystianizacja tego obszaru. W IX wieku Antwerpia została częścią Lotaryngii.
Pod koniec X wieku Antwerpia została margrabiostwem (prowincją graniczną) Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Granicą była rzeka Skalda. Hrabstwo Flandrii leżało po drugiej stronie rzeki. W XII wieku Święty Norbert ufundował opactwo świętego Michała w Caloes. Kanonicy z małego kościoła, który znajdował się w Caloes przenieśli się na północ i utworzyli nową parafię w kaplicy Naszej Pani, która z czasem została przekształcona w katedrę.
Miasto, które należało wówczas do księstwa Brabancji rozwijało się dość szybko. W XIV wieku Antwerpia stała się najważniejszym centrum handlowym i finansowym zachodniej Europy – zyskała ona tę reputację głównie dzięki portowi morskiemu i wełnie.
W 1356 roku miasto zostało włączone do hrabstwa Flandrii i przez to straciło wiele przywilejów, przeważnie na korzyść Brugii. Pięćdziesiąt lat później fortuna się odwróciła i rozpoczęła się złota era dla Antwerpii – stała się ona ważnym centrum ówczesnego świata. Miasto było centrum handlowym i kulturalnym. najbardziej znane osobistości tej epoki to malarze Quinten Metsys i Pieter Bruegel, drukarz Christophe Plantin, humaniści i naukowcy: Justus Lipsius, Merkator, Rembert Dodoens i Abraham Ortelius.

Co warto zobaczyc ? :

a) Katedra Najświętszej Marii Panny – kościół w Antwerpii w Belgii, jest jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie.
Jest to największy i najbardziej znaczący kościół gotycki w Belgii. Jednak ze względu na liczne przebudowy jej styl nabrał cech nie tylko gotyku, lecz także renesansu, baroku, rokoko i innych. Budowa jej trwała prawie 200 lat. Rozpoczęta w 1352, a zakończona została 1521. Od tamtej pory góruje nad całym miastem do tej pory pozostając najwyższym budynkiem Antwerpii. Na przestrzeni wieków przeszła ona bardzo wiele, m.in. grabieże, pożar, demolowanie przez protestantów i inne.

Katedra w Antwerpii została wzniesiona głównie z cegły i białego kamienia. Jest to przykład gotyku brabanckiego. W trakcie jej budowy styl architektoniczny zmieniał się. U podnóża jest to dość surowy, ciężki budynek. Jednak im wyżej, tym staje się on coraz bardziej zdobniczy, a samo zwieńczenie jest już bardzo urozmaicone. Północna wieża ma 123 metry wysokości, natomiast południowa zaledwie 65,3 metrów. Katedra jest długa na 118 metrów, a w najszerszym miejscu jej nawa ma 53,5 metra. Całkowita powierzchnia wynosi około 8 000 m². Ma 2 400 miejsc siedzących, a w całej katedrze może zmieścić się nawet 25 000 osób. Katedra składa się z 7 naw, 125 kolumn, 128 okien (55 witrażowych), wieża północna, wieża południowa, ośmioboczna latarnia na przecięciu nawy i transeptów, chór, ambit i 11 kaplic.
Wewnątrz tej budowli znajduje się wiele dzieł sztuki: rzeźby (Madonna z Dzieciątkiem, Matka Boża z Antwerpii), obrazy (m.in. Rubensa – Podniesienie krzyża i Zmartwychwstanie Jezusa oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny), retabulum św. Józefa, Tron anielski z pozłacanego i posrebrzanego drewna, witraże, grobowiec biskupa Mariusa Ambrosiusa Capello, piękne organy, stelle, bogato zdobiona ambona, tabernakulum w postaci Arki przymierza i inne. Obecnie za opłatą można zwiedzać jej wnętrze i wszystkie dzieła sztuki w jej wnętrzu. W środku znajduje się także sklep z pamiątkami, gdzie można kupić przewodniki po katedrze w wielu językach (w tym po polsku).

b) Grote Mark i Ratusz – renesansowy ratusz położony na rynku w Antwerpii, w Belgii. Został wybudowany w latach 1561–1565. Głównym architektem budynku był Cornelis Floris de Vriendt. Ratusz uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków renesansu w Niderlandach. Obiekt do dziś pełni funkcje administracyjne, będąc m.in. miejscem urzędowania burmistrza miasta. Ratusz został włączony do grupy miejskich wież strażniczych (beffroi) z Belgii i północnej Francji, które w 1999 roku (jako jeden obiekt) wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ratusz został wybudowany w latach 1561–1565 i otwarty 27 lutego 1565 roku. Autorem projektu był Cornelis Floris de Vriendt we współpracy z innymi, w tym z Włochem Nicolo Scarinim. Pierwotnie budowę ratusza planowano już około roku 1540 (wówczas miał powstać w stylu gotyckim), jednak z powodu braku środków do prac nie przystąpiono. W 1576 roku, podczas hiszpańskiej furii budynek został podpalony; ze zniszczeń odbudowano go trzy lata później. Obiekt reprezentuje cechy renesansu flamandzkiego i włoskiego, choć jego środkowa część nawiązuje jeszcze do architektury gotyckich ratuszy Flandrii i Brabancji. Ryzalit na frontowej fasadzie zawiera rzeźbę Maryi, poniżej której znajdują się dwie kolejne kobiece statuy reprezentujące roztropność i sprawiedliwość, a także herby księstwa Brabancji, Filipa II Habsburga i markizatu antwerpskiego. Statua Maryi została ustawiona przez Jezuitów w okresie kontrreformacji, wcześniej w jej miejscu mieściła się rzeźba Silviusa Brabo. Wnętrze budynku zostało ukształtowane podczas przebudowy w XIX wieku. Jedną ze znaczących zmian było zadaszenie wewnętrznego dziedzińca, który dotąd pozostawał otwarty.

c) XVI-wieczne kamienice oraz rzeźba Brabo - Fontanna Brabo umieszczona na środku rynku w Antwerpii. Przedstawia legendarnego rzymskiego żołnierza, Silviusa Brabo wyrzucającego dłoń odciętą olbrzymowi zwanemu Druon Antigoon. Została odsłonięta w 1887 roku.
Wykonawcą fontanny był Jef Lambaux, który w 1883 roku zaprezentował radzie miejskiej projekt swojego przyszłego dzieła. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1887 roku. Rzeźba nawiązuje do legendy o rzymskim żołnierzu Silviusa Brabo, który wyzwał na pojedynek Druona Antigoona, olbrzyma który domagał się zapłaty od żeglarzy przeprawiających się przez Skaldę. Tym, którzy odmawiali, odcinał rękę, stąd Brabo w rewanżu przed zabiciem giganta również odciął mu dłoń.

d) forteca Het Steen nad Skaldą ,z XII wieku.Sredniowieczny zamek,ktory jest najstarszym budynkiem w mieście. Twierdze wybudowano by bronić miasto przed atakami wikingów.
Nazwa Het Steen (Kammienny Zamek) pochodzi z XVI wieku, wcześniej budynek znany był jako Antwerpen Brucht (Forteca Antwerp). Nazwa budynku zmieniła się po przebudowę dokonanej za panowania Karola V Habsburga.
Budynek używany był także jako więzienie między XIII a XIX wiekiem. Znaczną cześć fortecy, większość najstarszych budynków oraz kościół wyburzono, gdy budynek przebudowano. W dzisiejszych czasach w zamku znajduje się muzeum żeglugi morskiej, a na zewnątrz przycumowane są historyczne barki.
Przy wejściu do zamku znajduje się posąg Semini, skandynawski bóg młodości oraz płodności, do którego zawracały się kobiety, zanim został wyparty przez chrześcijańskich misjonarzy. Przed mostem prowadzącym do zamku znajduje się także znacznej wielkości postać olbrzyma Lange Wapper oraz dwóch ludzi. Według legend olbrzym terroryzował miejscową ludność w czasach średniowiecznych.

e) Dom Rubensa - Peter Paul Rubens jest jednym z najsłynniejszych synów Antwerpii. Jego dom, w którym spędził dużą część swojego życia, jest główną atrakcja turystyczną miasta. W pięknym domu, w którym jest obecnie muzeum, można zobaczyć dzieła artysty w tym słynny autoportret. W budynku, zbudowanym wobec wewnętrznego dziedzińca, są barokowe drzwi prowadzące do ogrodu, który został zaprojektowany i wybudowany przez samego Rubensa. ​

………………………

Na zakonczenie zwiedzania zagladamy do malej restauracyjki na Starym Miescie i kupujemy belgijskie piwko dla ochlody ( bardzo smaczne ) , mrozona herbate i Coca-cole.30 min. odpoczynku dobrze nam robi.Wracamy do autka i ruszamy dalej.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (44)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (6)
DODAJ KOMENTARZ
BPE
BPE - 2018-05-30 09:52
Antwerpia jest śliczna , ale bardziej podobało mi się Luven
 
Pamar
Pamar - 2018-05-30 13:14
Dla samej nazwy bym chętnie tam pojechała. Antwerpia - brzmi bajecznie :)
 
zula
zula - 2018-05-31 07:36
Ładnie przedstawilas miasto!
 
mirka66
mirka66 - 2018-05-31 08:37
Zula - dziekuje . Staram sie. :)
 
marianka
marianka - 2018-06-08 14:17
O, bardzo zazdroszczę wizyty w Antwerpii! Może się kiedyś uda :)
 
mirka66
mirka66 - 2018-06-08 21:25
Antwerpia jest ladna ale Bruggia jest piekniejsza.
 
 
mirka66
Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.
zwiedzili 29% świata (58 państw)
Zasoby: 2213 wpisów2213 1948 komentarzy1948 23084 zdjęcia23084 48 plików multimedialnych48
 
Nasze podróżewięcej
05.01.1995 - 05.07.2013
 
 
06.05.2012 - 18.06.2018