Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> W odwiedzinach u pana Andersena,basniowe fiordy Norwegii,wioska Sw.Mikolaja,uroki Szwecji i Morze Wattowe. </b>    Pitea.

Pitea.

Szwecja
Szwecja, Piteå

Dzien przywital nas deszczowa pogoda.Zwinelismy nasz oboz i postanowilismy jechac dalej.
Tu nie ma sensu zostawac i siedziec w namiocie przez caly dzien.
Dotarlismy do Pitea.Jest to miasto w polnocnej Szwecji w regionie Norrbotten.Liczy okolo 22.650 mieszkancow .Miasto portowe nad Zatoka Botnicka,w poblizu ujscia rzeki Pite.Pitea zostalo zalozone w 1620r.przez grupke osob ktora osiedlila sie wokol kosciola w Öjebyn.Pierwsze wzmianki o tym miescie pochodza z XIVw.Prawa miejskie otrzymala ta osada w 1621r.W 1666r.w miescie wybuchl pozar.Miasto przeniesiono wtedy na wybrzeze.W 1721r.miasto zniszczyly wojska rosyjskie.

Miejsce to zwane jest Riwiera Polnocy.Tu znajduje sie kilka plaz o lacznej dlugosci 3,5 km oraz nadmorski kurort o nazwie Pite Havsbad.W Pitea godne zobaczenia sa:Pitea kyrka ( jeden z najstarszych kosciolow Norrlandu ) i ratusz z 1830r.

Pogoda tego dnia nie dopisywala nam.Bylo deszczowo,chlodno.Spacer nasz po Pitea byl wiec krotki.Ruszylismy dalej.

Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.