Geoblog.pl    mirka66    Podróże    <b> Tam gdzie zyli Ilirowie. </b>    Starozytne Lissus.
Zwiń mapę
2013
25
lip

Starozytne Lissus.

 
Albania
Albania, Lezhe
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1608 km
 
Lezhe

Nie chcac tracic czasu ruszamy do Lezhe.Chcemy pokrecic sie troche po miescie i obejrzec rzeczy godne uwagi.Miasto lezy w pieknej okolicy nad rzeka Drin i u podnoza gor.

***************

A ) Najwieksza atrakcja miasta jest Mauzoleum Skanderbega .Naprzeciw wejscia widoczna jest albanska flaga z dwuglowym czarnym orlem na czerwonym tle.Jest to herb rodowy Skanderbega.
Mauzoleum otwarte jest codziennie oprocz poniedzialku od godz.09:00 do 13:00 i od 16:00 do 19:00.Albanczycy placa za wstep 100 LA,a obcokrajowcy 200 LA.
Wchodzac do mauzoleum ,najpierw widzimy marmurowa plyte w miejscu ,gdzie byl grob Skanderbega.Dalej stoi pomnik bohatera.Na scianie wisi obraz przedstawiajacy dwuglowego orla;28 tarcz,na ktorych wypisano daty i miejsca walk stoczonych przez wodza.Z 28 bitew,25 bylo zwycieskich.

B)Na terenie gdzie teraz miesci sie mauzoleum,na przelomie lat 60-ych i 70-ych albanscy archeolodzy odkryli cenne zabytki zwiazane z kultura iliryjska ,grecka i rzymska.Obecnie w polnocno-zachodniej czesci tego miejsca ,widoczne sa odsloniete mury starozytne,a w poblizu rzeki pozostalosci portu.W czasie badan odkryto rowniez relikty dwoch swiatyn katolickich.

C)Na terenie gdzie stala jedna z nich tj.: kosciele Sw.Michala wzniesiono pozniej ,obecne mauzoleum.W kosciele tym pochowano w 1468r.Skanderbega.Po ponownym najezdzie tureckim ,Turcy otworzyli grob bohatera i zabrali z niego wszystkie jego kosci jako pamiatki i talizmany na szczescie.

D) Cytadela - miesci sie na wzgorzu.Latwo do niej trafic idac zboczem wzgorza.
Warto zwrocic uwage na roznorodnosc konstrukcji murow obronnych .Ma to zwiazek z licznymi rozbudowami i przebudowami w roznych okresach ,poczawszy od VI w.p.n.e. az do poznego sredniowiecza.

Trzeba poswiecic okolo 20 min.aby wdrapac sie na szczyt,a w upale i troche wiecej czasu.Dobrze miec ze soba cos do picia.Cale zmeczenie schodzi z czlowieka na szczycie kiedy oczy napawaja sie cudownymi widokami.Polgodzinny pobyt na zamku dodal nam sil na powrotna droge w dol. Miejsce warte zobaczenia .

**************
Troche historii :

Lezhe w starozytnosci nosilo nazwe Lissus .Znaleziono tu slady osadnictwa Ilirow z VII-VI w. p.n.e.Pierwsza warownie wybudowano w VI w.p.n.e.Miasto mialo szczegolnie duze znaczenie handlowe i strategiczne zu wzgledu na port znajdujacy sie w poblizu obecnego mostu na rzece Drin.Przez delte rzeki wplywaly tu statki z morza i z portu polozonego w bliskim sasiedztwie ( obecne Shengjin ).
W 168r.p.n.e. Rzymianie zajeli warownie.120 lat pozniej Juliusz Cezar calkowicie przebudowal te strategicznie wazna twierdze. Nastepnie miasto opanowalo Bizancjum,Serbowie i Wenecjanie.W sredniowieczu zamek stal sie siedziba rode Dukagjin.
Takze w zyciu Skanderbega miasto odegralo wazna role.W 1444 r.ukonstytuowal on tutaj Lige Albanska , mobilizujac niemal wszystkich miejscowych przywodcow do wystapienia przeciwko Turkom.Zmarl 17.01.1468r.Tutaj zostal pochowany ( w tym czasie jego rodzinne miasto Kruja bylo oblegene przez wojska sultana ).
Turcy dopiero po 10 latach zdobyli twierdze i natychmiast doszczetnie zburzyli Lezhe oraz zbeszczescili grob bohatera narodowego.

Skanderbeg walczyl z Imperium Osmanskim o niepodleglosc Albanii i Lezhe to bylo jedno z pierwszych miast ,ktore zdobyl.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
BoRa
BoRa - 2013-09-07 18:52
Tak, w upale to bardzo ciężko się wchodzi pod górkę. Dobrze, że daliście radę. Warto było.
 
marianka
marianka - 2013-09-08 16:54
Śliczne zdjęcie nr 7 na pocieszenie po smutnej historii o grabieży.
 
danach
danach - 2013-09-09 11:39
Tak, ostatnie zdjęcie urocze !!
 
irena2005n
irena2005n - 2013-09-12 14:36
bardzo ciekawe info....i fotki...aż chce się wyruszyć Waszym śladem...
 
 
mirka66
Rodzinka Kozlik
Zdobywamy Swiat.
zwiedzili 29% świata (58 państw)
Zasoby: 2217 wpisów2217 1982 komentarze1982 23115 zdjęć23115 48 plików multimedialnych48